Nowy samochód? Sprawdź czy ma OC!

  • 15.03.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Nowy samochód? Sprawdź czy ma OC!
Zdecydowanie bardziej opłaca się kupić samochód, który jest ubezpieczony – z tym zgodzi się każdy kierowca. Już od dawna każdy kupujący może sprawdzić, czy interesujący go pojazd ma wykupioną polisę.

Jak sprawdzić, czy samochód ma OC?

Na początku należy wejść na stronę Urzędu Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Udostępniane w nim informacje są możliwe do wglądu dla wszystkich, nie tylko dla wybranej przez właściciela grupy osób. Dla przekonania się o tym, czy dany pojazd posiada wykupione obowiązkowe ubezpieczenie, należy wypełnić odpowiedni formularz podając numer rejestracyjny lub VIN. Dowiemy się nie tylko tego, czy dany pojazd jest objęty polisą, ale również poznamy nazwę jego ubezpieczyciela.

Jak uzyskać dostęp do informacji?

Żeby skorzystać z danych zbieranych przez UFG wcale nie musimy logować się na stronie. Wystarczy wpisać wspomniany wyżej numer rejestracyjny lub numer VIN. Pamiętajmy jednak, że dane na stronie mogą nie być aktualne. Ubezpieczyciel ma bowiem dwa tygodnie na to, by przesłać odpowiednie dane do UFG. Zatem jeśli sprzedający ubezpieczył samochód kilka dni temu, to informacja ta mogła jeszcze nie pojawić się w bazie. Jeżeli chcemy mieć całkowitą pewność co do ubezpieczenia danego pojazdu, musimy skontaktować się z ubezpieczycielem.

Nie tylko aktualne dane, ale również historia

UFG udostępnia również dane na temat polisy ubezpieczeniowej. Możemy dowiedzieć się o niej więcej za pośrednictwem krótkiego wniosku. Odpowiedź przychodzi już po kilku sekundach. Z doświadczeń użytkowników wiemy, że większość prezentowanych danych zgadza się. Różnice mogą dotyczyć jedynie kilku elementów. W Funduszu znajdziemy informacje do pięciu lat wstecz. W UFG znajdziemy dane na temat tylko tych wypadków, które kierowca zgłosił do ubezpieczyciela.

Pozostałe opcje do sprawdzenia

Ponadto Urząd Funduszu Gwarancyjnego pozwala zajrzeć w kwestie związane ze szkodą, regresem, karą lub wskazaniem braku OC. W przypadku szkód rzecz tyczy się aktualnych postępowań dotyczących pojazdu, w których udział bierze również UFG. Regresy to z kolei wszelkie wezwania do zwrotu ubezpieczenia, a kary OC polegają na przerwach w opłacaniu polisy. Oczywiście UFG poinformuje nas również o tym, gdyby dane auto nie posiadało jednak wykupionej polisy. Jednak te wszystkie dane są dostępne jedynie dla osób, które dokonają rejestracji, a następnie zalogują się w serwisie. Popularność UFG rośnie – z roku na rok coraz więcej osób decyduje się korzystać z portalu w celu sprawdzenia OC interesującego ich pojazdu.

Gdzie znaleźć OC?

Możemy również chcieć wykupić polisę na własną rękę, jeśli taka opcja wydaje nam się bardziej opłacalna. Wówczas szukajmy po prostu pojazdu bez OC. Zakres obowiązkowej polisy jest zawsze taki sam – dlatego cena jest jedynym kryterium, jakim powinniśmy się kierować. W celu znalezienia najlepszej oferty pomogą nam wyszukiwarki OC – znane również jako porównywarki czy kalkulatory ubezpieczeń.

Czemu akurat porównywarka?

Skorzystanie z porównywarki daje nam szansę na znalezienie faktycznie najlepszej oferty na ubezpieczenie naszego pojazdu. W kilka sekund otrzymujemy dostęp do kilkudziesięciu opcji, z których możemy wybrać tę najtańszą. To wszystko bez wychodzenia z domu i bez żmudnego dowiadywania się o ofercie poszczególnych ubezpieczycieli. Do tego możemy rozwinąć nasze kryteria wyszukiwania o ubezpieczenie NNW, Assistance czy nawet AC. Jeśli chcesz mieć dostęp do najlepszych ofert, znajdź polisę OC w kalkulatorze Ubezpieczamy Auto.

Grupa Tipmedia
Podziel się: