Jakie tradycje bożonarodzeniowe kultywujemy?

  • 20.12.2018, 16:05 (aktualizacja 20.12.2018 16:07)
  • Piotr Pszczółkowski
ROBERT UMIŃSKI Radny Rady Miasta Ciechanów

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych dni w całym roku.

Pomimo gonitwy i całej masy przygotowań uwielbiam ten czas, który spędzam zawsze w gronie najbliższych. Tak jak w większości polskich domów, tak i w moim domu, najwięcej zwyczajów związanych jest z wieczerzą wigilijną.

Tradycję kolacji wigilijnej w gronie rodzinnym pielęgnujemy wspólnie z żoną starając się o to, by atmosfera przypominała tę zapamiętaną z dziecięcych lat. Jestem szczęściarzem, który ma dużą rodzinę. Co roku spotykamy się w bardzo dużym gronie przy wigilijnym stole, to zawsze około 20 osób. Wspólnie do wieczerzy zasiadają trzy pokolenia. W domu pachnie wtedy świerkiem, a dzieci od rana nie mogą doczekać się już wizyty Św. Mikołaja, który przychodzi tuż po kolacji. Na początku każdy z każdym łamie się opłatkiem i składa sobie świąteczne życzenia.

Na stole pojawia się zawsze 12 potraw takich jak karp, barszcz wigilijny z uszkami czy pierogi z kapustą i grzybami. Jest tradycyjnie sianko pod obrusem i wspólne śpiewanie kolęd, a o północy najwytrwalsi uczestniczą w Pasterce.

Wszystkim mieszkańcom naszego miasta życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych dni w Nowym Roku 2019.

Piotr Pszczółkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe