Jakie tradycje bożonarodzeniowe kultywujemy?

  • 20.12.2018, 15:53
  • Piotr Pszczółkowski
Jakie tradycje bożonarodzeniowe kultywujemy?
MAGDA PIĘTKA Radna Rady Gminy Ciechanów

Uwielbiam święta Bożego Narodzenia, gdyż jest to według mnie wyjątkowy czas, gdy ludzie zapominają o wszystkich swoich problemach i próbują być razem.

W dzisiejszych czasach, przy natłoku codziennych obowiązków, dla mnie niezwykle ważne jest to, aby był to czas spędzony z najbliższymi. Najprzyjemniejszą częścią przygotowań jest szukanie inspiracji dla prezentów, a także świątecznych dekoracji. Kilka dni przed Wigilią ubieramy choinkę, dekorujemy dom, aby nadać mu wyjątkowy wygląd.

Najbardziej uroczystą częścią świąt jest wieczerza wigilijna. Około godziny 17:00 cała rodzina gromadzi się przy świątecznie nakrytym stole. Najpierw modlimy się, dzielimy opłatkiem i życzymy sobie wszystkiego dobrego. Łamanie się opłatkiem jest najpiękniejszą i najbardziej wzruszającą tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie na stole pojawia się 12 potraw. Wolne nakrycie, które pozostawiamy przy stole to ważna tradycja wigilijna, która każe nam pamiętać o wszystkich samotnych osobach. Pod białym obrusem na stole kładziemy siano, które symbolizuje oczywiście miejsce, w jakim przyszedł na świat Jezus. Po wieczerzy wigilijnej wszyscy wspólnie śpiewamy kolędy. Moi rodzice zawsze pamiętają o tym, aby resztki jedzenia dać zwierzętom, wierząc, że o północy, przynajmniej niektóre z nich, przemówią ludzkim głosem.

Pierwszy i drugi dzień świąt spędzam w kręgu rodzinnym. Zależy mi na tym, żeby jak najwięcej czasu poświęcić bliskim i wspólnie z nimi świętować Boże Narodzenie.

Wszystkim Czytelnikom PULSU, a w sposób szczególny Mieszkańcom Gminy Ciechanów, życzę wspaniałych Świąt oraz pomyślności w Nowym Roku.

Piotr Pszczółkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe