Jakie tradycje bożonarodzeniowe kultywujemy?

  • 20.12.2018, 15:52
  • Piotr Pszczółkowski
STEFANIA PARIASZEWSKA Prezes Zarządu Oddziału w Ciechanowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Wieczór wigilijny w mojej rodzinie jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Wieczerzę wigilijną rozpoczynamy, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazda. Na naszym wigilijnym stole znajduje się zawsze dwanaście potraw. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Te najbardziej tradycyjne to: barszcz z uszkami, karp smażony i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kluski z makiem, cukrem i miodem czy kompot z suszonych owoców. Zgodnie z naszym polskim zwyczajem potrawy wigilijne są postne, czyli bezmięsne. Na stole zostawiamy również dodatkowe nakrycie. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa.

Najważniejszym i kulminacyjnym momentem naszej rodzinnej wieczerzy wigilijnej jest zwyczaj łamania się opłatkiem. Czynność ta następuje po przeczytaniu Ewangelii o Narodzeniu Pańskim i złożeniu życzeń.

Wspólne śpiewanie kolęd oraz dawanie prezentów to najmilsze świąteczne zwyczaje i to nie tylko dla dzieci ale również i dla nas dorosłych.

Piotr Pszczółkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe