Listopadowa sesja Rady Miasta

  • 30.11.2018, 17:06
  • Tomasz Jurczak
Listopadowa sesja Rady Miasta
Najważniejszym tematem wczorajszej sesji Rady Miasta Ciechanów był budżet na 2019 rok. W porządku obrad znalazła się także analiza funkcjonowania oświaty w roku szkolnym 2017/2018. Przyjęto w sumie 16 uchwał.

Z materiałów przygotowanych przez Centrum Usług Wspólnych wynika, że do placówek oświatowych podlegających gminie uczęszcza 4.971 dzieci. Uczy ich 341 nauczycieli. W porównaniu do ubiegłego roku szkolnego, zwiększyła się liczba miejsc w przedszkolach. Uruchomiono w nich dwa dodatkowe oddziały. W 2017 roku na oświatę miejski samorząd przeznaczył 45,3 mln zł.

Kluczowym punktem sesji było uchwalenie budżetu na 2019 rok. Planowane wydatki oszacowano na 223,1 mln zł.

Podobnie jak budżet w ostatnich latach, przyszłoroczny koncentruje się głównie na inwestycjach. Przewiduje kontynuację dużych projektów realizowanych przy udziale pozyskanych funduszy z zewnątrz oraz wprowadzenie nowych zadań.

Zmiany wprowadzono w Wieloletniej Prognozie Finansowej i w budżecie na 2018 r.

Radni wyrazili zgodę na zawarcie kolejnych umów dzierżawy lub najmu nieruchomości w obrębie Śródmieścia, Krubina i Podzamcza bez trybu przetargowego. Zgodzili się też na nabycie przez gminę drogi dojazdowej znajdującej się w sąsiedztwie ul. Różyckiego, zbycie lokalu przy ul. Warszawskiej 10A oraz udzielenie bonifikaty od sprzedaży na rzecz najemców mieszkań przy ul. Sienkiewicza 9/7 i 3 Maja 1/10.

Miejscy samorządowcy jednogłośnie uchwalili rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania. W celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych w ścisłym centrum miasta do strefy włączono całość ul. Kopernika oraz ul. Wyrzykowskiego i Zamkową (odcinek od ul. Nadrzecznej do Parkowej).

Radni przychylili się do prośby związanej z wykorzystaniem herbu miasta na dokumentach i materiałach reklamujących Ciechanowski Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Cenę skupu żyta stanowiącą podstawę do naliczenia podatku rolnego na rok 2019 obniżyli z 54,36 do 41 zł za 1 dt. Podatek rolny pozostanie więc na poziomie 2018 r. i będzie wynosić z 1 ha przeliczeniowego 102,50 zł, z 1 hektara fizycznego – 205 zł.

Radni przyjęli program współpracy Gminy Miejskiej Ciechanów z organizacjami pozarządowymi na 2019 r. Zatwierdzili też nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Tzw. opłata śmieciowa od przyszłego roku ulegnie zmianie w związku ze wzrostem kosztów w postaci podniesienia przez rząd opłaty składowiskowej, wprowadzeniem przez parlament obowiązku segregowania całej frakcji odpadów biodegradowalnych, wzrostem cen energii, paliwa oraz płacy minimalnej. Nowa stawka wyniesie 13 zł od mieszkańca w przypadku segregacji śmieci oraz 25 zł za każdą osobę, która nie segreguje odpadów.

Tomasz Jurczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe