Ciechanowski Rower Miejski – zakończenie programu pilotażowego

  • 31.10.2018, 18:27
  • Tomasz Jurczak
Ciechanowski Rower Miejski – zakończenie programu pilotażowego
Od dwóch i pół miesiąca mieszkańcy i przyjezdni mogą korzystać z Ciechanowskiego Roweru Miejskiego. Wstępne wyniki programu pilotażowego pokazują, że rozwiązanie to sprawdziło się. Rowery zostały wypożyczone ponad 6,8 tysiąca razy. Pilotaż kończy się wraz z końcem października.

Pilotażowy program Ciechanowskiego Roweru Miejskiego, który ruszył 13 sierpnia, składa się z 4 stacji: na placu Jana Pawła II (Ratusz), przy dworcu PKP, przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przy ul. Armii Krajowej. Każda stacja wyposażona jest w terminal umożliwiający wypożyczenie roweru oraz w 12 stojaków rowerowych. Do dyspozycji są w sumie 32 rowery, w tym 28 standardowych, 2 tandemy i 2 dziecięce. Można z nich korzystać już tylko do środy 31 października. Dotychczas w ramach programu pilotażowego w Ciechanowie skorzystano z rowerów ponad 6,8 tysiąca razy. W systemie zarejestrowało się ponad 1600 osób.

– Już pierwsze dni pokazały, że rower publiczny w naszym mieście to dobry pomysł. Mieszkańcy od dawna zgłaszali takie postulaty. Mamy coraz więcej ścieżek rowerowych, nowe ścieżki są w budowie, kolejne już planujemy. Jest gdzie jeździć, a nie każdy ma rower i nie każdy ma gdzie go przechowywać. Dzięki rowerowi miejskiemu, można przejechać między wyznaczonymi punktami, tak jak taksówką czy autobusem, można również korzystać z roweru typowo rekreacyjnie. Pilotaż utwierdził nas w przekonaniu, że Ciechanowski Rower Miejski to słuszna koncepcja – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Miasto zamierza wprowadzić rower publiczny na stałe wiosną przyszłego roku. Zapowiada również, że system będzie stopniowo rozbudowywany.

– Wstępne wyniki programu pilotażowego są bardzo obiecujące. Pokazują, że rower miejski to dobre rozwiązanie dla Ciechanowa. Po zakończeniu programu przedstawimy miastu szczegółowe podsumowanie zawierające również rekomendacje dotyczące kształtu docelowego systemu Ciechanowskiego Roweru Miejskiego – powiedział Robert Lech, prezes Nextbike Polska – firmy, która przeprowadziła w Ciechanowie pilotaż.

Użytkownicy najchętniej wypożyczali rowery na stacji Ratusz. Najpopularniejszą trasą pokonywaną na rowerze miejskim była przejażdżka ze stacji Dworzec Kolejowy do stacji Ratusz. Średni czas wypożyczenia jednego roweru wynosił 26 minut 7 sekund. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne.

Ciechanowski Rower Miejski to jeden z ponad 45 systemów rowerów miejskich Nextbike, z których w tym roku można było korzystać w Polsce. Program pilotażowy, miał na celu sprawdzenie, czy w Ciechanowie rower publiczny przyjmie się. Podobne programy pilotażowe w poprzednich latach Nextbike przeprowadzał m.in. w Radomiu, Tychach, czy Kędzierzynie-Koźlu. Miasta te po zakończeniu pilotażu zdecydowały o uruchomieniu pełnowymiarowego systemu rowerowego. Podobnie jest w przypadku Ciechanowa.

Ciechanów w przygotowywaniu koncepcji wdrożenia roweru miejskiego podjął współpracę ze stowarzyszeniem Ciechanowska Grupa Rowerowa.

Tomasz Jurczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe