4,6 mln zł na „Bloki” przyznane!

  • 12.04.2018, 00:05
  • Admin admin
4,6 mln zł na „Bloki” przyznane! UM Ciechanów Miasto pozyskało środki, dzięki którym przeprowadzi termomodernizację siedmiu budynków mieszkalnych w dzielnicy „Bloki”.
​​​​​​​Miasto pozyskało unijne dofinansowanie oraz wsparcie ze środków krajowych, co w sumie pokryje 85% kosztów modernizacji siedmiu poniemieckich budynków komunalnych w dzielnicy „Bloki”. W tym roku zostaną odnowione dwa budynki przy ul. Sienkiewicza, w przyszłym roku – trzy przy ul. Sienkiewicza i dwa przy ul. 17 Stycznia.

Wniosek złożony przez prezydenta miasta okazał się skuteczny, ciechanowski projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów, którym przyznano dofinansowanie. Ciechanów pozyskał kwotę o którą się ubiegał, czyli dokładnie 3.843.071,40 zł środków unijnych oraz 823.515,30 zł z budżetu państwa w ramach rewitalizacji, co daje łącznie 4.666.586,70 zł. Całkowity koszt zadania to 5.547.666,00 zł. Wkład własny miasta wyniesie zaledwie 15%.

Inwestycja obejmująca siedem mieszkalnych budynków wielorodzinnych, zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym – tegorocznym etapie – robotami objęte zostaną bloki nr 53/55 oraz 57/59 przy ul. Sienkiewicza. Zostały już na to zabezpieczone środki w budżecie miasta. Pozostałe budynki, czyli nr 17/19, 35 oraz 38/40 przy ul. Sienkiewicza jak również bloki nr 23 i 25 ul. 17 Stycznia, będą wyremontowane w przyszłym roku.

Zaplanowane działania termomodernizacyjne wynikają z przeprowadzonych audytów energetycznych i obejmują części wspólne budynków , m.in.: ściany, stropy, fundamenty, stolarkę okienną i drzwiową, modernizację oświetlenia. Wyremontowane będą dachy, klatki schodowe, wejścia do bloków, powstaną podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami, dla dzieci w wózkach, czy też ludzi starszych. Projekt zakłada zwiększenie efektywności energetycznej termomodernizowanych budynków o co najmniej 45%.

Charakterystyczne zabudowania dzielnicy „Bloki” należy traktować jako architektoniczne perełki Ciechanowa. Nie chodzi o sam wygląd, bo mogą się podobać lub nie, ale o unikatowość. Wiele z tych budynków jest niestety w opłakanym stanie, a są to przecież budynki mieszkalne. Zewnętrzne dofinansowanie otwiera nam nowe możliwości inwestycji w odnowienie tych obiektów, tak by odzyskały swój dawny blask. Miasto zmienia się, a na przykładzie dzielnicy „Bloki” – poprzez modernizację ul. Sienkiewicza, zagospodarowanie przestrzeni wokół dworca i niebawem w inwestycję w „Krzywą Halę”, plac Piłsudskiego oraz budynki mieszkalne – jest to bardzo widoczne i odczuwalne – mówi prezydent Krzysztof Kosiński.

W dzielnicy „Bloki” w zasobach komunalnych oraz wspólnot mieszkaniowych znajduje się około 100 jednopiętrowych budynków, które są unikatowe w skali kraju i Europy Środkowej. Zostały wybudowane w latach 1940-1942 przez administrację niemiecką i miały dostosować Ciechanów do pełnienia funkcji stolicy regencyjnej. „Bloki” są obecnie jedną z najbardziej zdegradowanych materialnie i społecznie dzielnic miasta. Wszystkie budynki ujęte w projekcie, którego dotyczy dofinansowanie są w znacznym stopniu zużyte i zniszczone. Łącznie znajduje się w nich 60 lokali zamieszkałych przez 150 osób.

Informacja o pozyskaniu dofinansowania ucieszyła także radnych, którzy często w swych interpelacjach poruszali temat złego stanu technicznego budynków w dzielnicy „Bloki”. – W sprawie wizerunku tej dzielnicy i stanu budynków apelowałam po raz pierwszy w styczniu 2015 r. Cieszy, że wspólnymi siłami powoli udaje się rozwiązywać te kwestie i przede wszystkim podniesie się komfort życia mieszkańców. Teraz pojawiła się możliwość pozyskania dofinansowania do tego kosztownego przedsięwzięcia i skorzystaliśmy z niej. Jest to pierwszy etap modernizacji. W dalszym miasto będzie zabiegać o remont kolejnych budynków – powiedziała nam radna Edyta Rzeplińska-Filipowicz.

UM/TM

Admin admin
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe