Pierwsza przysięga 5 MBOT

  • 28.02.2018, 21:15
  • Admin admin
Pierwsza przysięga 5 MBOT st. sierż. Marcin LEWANDOWSKI
W niedzielę, 25 lutego w Łosicach odbyła się pierwsza w historii 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uroczysta przysięga wojskowa dla żołnierzy OT z 53. batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach.

W niedzielę, 25 lutego w Łosicach odbyła się pierwsza w historii 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uroczysta przysięga wojskowa dla żołnierzy OT z 53. batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach.

 

O godzinie 13.00, na placu przy Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy w Łosicach stanęło na uroczystej zbiórce ok. 300 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, spośród których, aż 52 wypowiedziało słowa roty przysięgi. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w MON, Pan Sebastian Chwałek, który reprezentował Ministra Obrony Narodowej. Sekretarz Stanu w MON zwrócił się do żołnierzy słowami: „…Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej. Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Moment, który pozostaje zawsze w waszej pamięci. Moment, który określa go jako patriotę, żołnierza, obrońcę własnego narodu, własnej Ojczyzny”.

Meldunek o gotowości pododdziałów do przysięgi złożył Dowódca Brygady płk dypl. Andrzej Wasielewski.W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości m.in. Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz liczni parlamentarzyści z regionu. W tym ważnym dniu wśród swoich żołnierzy był również Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Artur Dębczak. 

 

Należy zaznaczyć, że przysięga wojskowa w Łosicach była zwieńczeniem bardzo trudnego i wyczerpującego szkolenia podstawowego, które w trwało nieprzerwanie przez 16 dni począwszy od 10 lutego br., kiedy to ochotnicy po raz pierwszy przekroczyli bramę koszar siedleckiego batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach. Wyrazem uznania za włożony trud i wysiłek w szkolenie podstawowe oraz osiągnięcie bardzo wysokich wyników w szkoleniu były gratulacje, które w imieniu Ministra Obrony Narodowej przekazał żołnierzom Brygady Sekretarz Stanu Sebastian Chwałek oraz listy gratulacyjne wręczone przez przedstawiciela Dowódcy WOT dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w szkoleniu.

 

Współorganizatorami uroczystości byli włodarze miasta Łosice: burmistrz miasta Mariusz Kucewicz oraz starosta łosicki Bożena Niedzielak, którzy swoją obecnością na przysiędze wojskowej dali wyraz poparcia dla żołnierzy, w większości wywodzących się z miasta Łosice i okolic.

 

Uroczystą przysięgę zakończyła defilada pododdziałów, którą poprowadził dowódca uroczystości kpt. Paweł Izdebski. W tej ważnej chwili, naszym żołnierzom towarzyszyli licznie przybili goście, najbliżsi i przyjaciele.

 

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (5. MBOT) to jedna z dwóch brygad obrony terytorialnej województwa mazowieckiego. 5 MBOT wraz ze swoimi batalionami lekkiej piechoty (blp) dyslokowana jest w kilku garnizonach północnej części województwa mazowieckiego. Dowództwo brygady wraz z pododdziałami dowodzenia, wsparcia i zabezpieczenia oraz z jeden blp znajdują się w Ciechanowie. Pozostałe trzy bataliony rozmieszczone są w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, w Siedlcach i Zegrzu Południowym. Brygada jest związkiem taktycznym WOT operującym w stałym rejonie odpowiedzialności tzw. SRO. 5. MBOT to aż siedemnaście powiatów Północnego Mazowsza, w skład których wchodzi ok. 150 gmin oraz kilka tysięcy sołectw, zamieszkiwany przez ponad 2 miliony obywateli.

 

Z początkiem 2018 roku Brygada przejęła w podporządkowanie batalion lekkiej piechoty w Siedlcach, który wcześniej był pododdziałem 1. Podlaskiej Brygady OT w Białymstoku. Siedlecki batalion jest pododdziałem 5. MBOT, który aktualnie posiada najwyższy poziom ukompletowania stanem osobowym i sprzętem wojskowym. Aktualnie kończy proces formowania, a od II-go półrocza br. rozpocznie proces osiągania zdolności do podjęcia działań w swoim SRO. W minionym roku batalion zrealizował bardzo intensywny proces szkolenia żołnierzy TSW. Na chwilę obecną ma ukompletowane żołnierzami TSW trzy kompanie lekkiej piechoty, które stanowią znaczący potencjał Brygady na wypadek konieczności realizacji np. zadań z zakresu reagowania kryzysowego na terenie SRO batalionu w skład, którego wchodzi pięć powiatów: miński, łosicki, siedlecki, sokołowski i węgrowski.

 

Żołnierze 5 MBOT to dobrze zmotywowani i świadomi obowiązku wobec Ojczyzny ochotnicy – patrioci, zarówno kobiety jak i mężczyźni, w bardzo różnym wieku. Są wśród nich zarówno osoby, które dopiero startują w dorosłe życie, ale również życiowo bardzo doświadczeni mieszkańcy Północnego Mazowsza. Są to ludzie, którzy z pasją, a zarazem z przyjemnością potrafią łączyć trud pełnienia terytorialnej służby wojskowej z obowiązkami codziennego życia w środowisku cywilnym, wypełniając tym samym zaszczytny obowiązek obrony Ojczyzny oraz wzmacniając jej potencjał odstraszania. Innym, bardzo ważnym, motywem podejmowania przez mieszkańców naszego regionu trudu służby w 5. MBOT jest chęć działania na rzecz ich lokalnych społeczności, w tym czynnego udziału w podejmowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa naszych „Małych Ojczyzn”.

 

W bieżącym roku główny wysiłek 5. MBOT będzie skupiony na szkoleniu żołnierzy Obrony Terytorialnej. W 2018 roku zaplanowanych jest aż sześć szkoleń podstawowych – zakończonych przysięgami wojskowymi żołnierzy TSW, podczas których będzie przeszkolonych kilkuset ochotników. Proces szkolenia to również cykl szkoleń rotacyjnych (weekendowych) połączonych ze szkoleniem zintegrowanym pododdziałów.

 

W pierwszym półroczu 2018 roku Brygada zaplanowała dwie przysięgi wojskowe dla ponad 300 żołnierzy OT. Pierwsza z nich właśnie odbyła się w Łosicach w dniu 25.02.2018r., druga zaś odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2018 r. w Ciechanowie. Znamiennym jest fakt, że w obydwu przypadkach są to od lat pierwsze przysięgi wojskowe w tych miejscowościach. Planowane w 2018 roku przysięgi wojskowe dla żołnierzy OT, oprócz tych w Łosicach i Ciechanowie, zostaną przeprowadzone jeszcze w Ostrołęce, Wyszkowie, Pułtusku i Ostrowi Mazowieckiej. Będą one realizowane z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, władz rządowych i samorządowych, ale również przedstawicieli służb mundurowych Północnego Mazowsza, organizacji proobronnych i środowisk kombatanckich oraz klas mundurowych. Przez to, że przysięgi będą odbywać się w miejscach ogólnodostępnych dla mieszkańców województwa, z pewnością ten fakt w bardzo istotny sposób wpłynie na kreowanie pozytywnego wizerunku WOT oraz umacnianie więzi z lokalną społecznością w myśl hasła Terytorialsów: ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO”

 

MCh

Fot. st. sierż. Marcin LEWANDOWSKI oraz szer. Piotr PIWKO

Admin admin

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe