Kolejny finał akcji „Szlachetna Paczka” za nami

  • 15.12.2017, 13:04
  • Admin admin
Kolejny finał akcji „Szlachetna Paczka” za nami
Ponad sto prezentów i niezliczona ilość uśmiechów, to bilans tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka” w Ciechanowie. Po raz siedemnasty w Polsce, ósmy w naszym mieście, na dwa tygodnie przed świętami paczki z prezentami trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin. Nie obyło się bez wzruszeń.

„Dzięki ludziom dobrej woli te święta będą cudowne”- tak podsumowała akcję jedna z obdarowanych rodzin z Ciechanowa. I taka właśnie jest idea Szlachetnej Paczki, by nieść przede wszystkim radość, dopiero później pomoc materialną. W tym roku świąteczne prezenty trafiły do aż 104 rodzin z całego powiatu ciechanowskiego. Każda z nich znalazła swojego darczyńcę. W paczkach znalazło się dosłownie wszystko, od produktów spożywczych, po pralki, lodówki czy inne sprzęty. Rodzaj i ilość podarunków w zależności od potrzeb rodzin i możliwości darczyńców.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

9 i 10 grudnia wolontariusze pracowali już od wczesnych godzin porannych. Zebrane paczki trzeba było dokładnie oznaczyć i spakować, by później trafiły do właściwych rąk. W rejonie ciechanowskim akcja obecna jest od ośmiu lat. Marta Kurzęcka uczestniczy w niej od samego początku. Wolontariuszka z sentymentem wspomina chwile, kiedy kilka lat temu wraz z grupą przyjaciół po raz pierwszy ofiarowała paczkę jednej z potrzebujących rodzin. – Pamiętam każdą rodzinę, u której byłam, szczególnie te które zostały włączone do projektu. – mówi wolontariuszka- Super było widzieć jak darczyńcy się starają, z uśmiechami dostarczają swoje paczki do rodzin lub do magazynu. Reakcje rodzin, radość z niewielkich rzeczy. (…) Niektórzy z obdarowanych powtarzali, że to po raz pierwszy, nawet czasem trudno było im okazać radość, raczej było to niedowierzanie- dodaje.

Szlachetna Paczka to akcja wyjątkowa, bo pomoc nie kończy się wyłącznie na ofiarowaniu świątecznych prezentów. To też motywowanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej do pracy nad samym sobą, doskonalenia się i, w końcu, wyjścia z ubóstwa. Pomoc w projekcie jest pomocą systemową, dzięki paczce rodzina ma się zmienić, ich podejście do życia, ich myślenie a pomoc doraźna ma zmienić sytuację, w której się teraz rodzina znajduje- mówi Karol Makijonko, lider projektu Szlachetna Paczka w rejonie Ciechanów.

Inicjatywa co roku wspierana jest przez setki darczyńców. Wśród nich między innymi osoby publiczne, samorządowcy, sportowcy, aktorzy i inni. W tym roku, w Ciechanowie, paczkę dla jednej z rodzin przygotowali także żołnierze V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z Wojskową Komendą Uzupełnień. Darczyńcy angażujący się w akcję z reguły wolą pozostać anonimowi. Są również tacy, którzy specjalnie przemierzają dziesiątki kilometrów po to, by móc na własne oczy zobaczyć emocje towarzyszące rozpakowywaniu prezentów. Jedną z takich osób jest pani Paulina Lewandowska, która odwiedziła wspólnie z wolontariuszami i żołnierzami rodzinę państwa Witczaków. -Chciałabym osobiście zobaczyć uśmiech po prostu dzieci, które też tam są, ponieważ kupiliśmy zabawki dla tych dzieci, które po prostu chciały, były te zabawki napisane na liście i po prostu chciałabym zobaczyć radość tych dzieci, bo to jest to o czym najwidoczniej marzyły- mówi pani Paulina. – Mieliśmy dwa tygodnie i przez ten czas głównie rodzina, moi rodzice i narzeczony, kompletowaliśmy tą paczkę, staraliśmy się staraliśmy się wypełnić wszystko to, co było na liście- dodaje.

 

W trakcie wizyty wzruszeniom nie było końca. Państwo Żaneta i Krzysztof Witczakowie są rodzicami czwórki dzieci, najmłodsze z nich ma 11 miesięcy. Pomoc ofiarowana w ramach akcji w znaczny sposób pomoże im przygotować się do świąt. - W dużym stopniu pomoże, dzieci są bardzo zadowolone z tych paczek, bardzo chciałyby podziękować, no i ja chciałabym podziękować tak samo tym ludziom co zrobili tą paczkę- mówi pani Żaneta.

Już dziś zachęcamy wszystkich czytelników do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji Szlachetnej Paczki.

Admin admin

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe