Nielegalny wybór przewodniczącego Rady Gminy Regimin?

  • 2.12.2018, 17:45 (aktualizacja 05.12.2018 17:47)
  • Tomasz Jurczak
Do kuriozalnej sytuacji doszło w Gminie Regimin, gdzie podczas pierwszej sesji nowej rady gminy głosowanie nad wyborem przewodniczącego rady odbyło się jawnie. Tymczasem ustawa o samorządzie gminnym mówi o konieczności zachowania tajności głosowania.

19 listopada odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Gminy Regimin. Tak jak w innych samorządach została zwołana przez Komisarza Wyborczego, a w porządku obrad posiedzenia znalazł się wybór przewodniczącego rady.

Znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym wprowadziła obowiązek transmisji posiedzeń rad w Internecie, a w wielu miejscach w Polsce radni pierwszy raz głosowali przy użyciu sytemu głosowania elektronicznego. Art. 19 ust. 1 wspomnianej już ustawy wyraźnie mówi, że radni wybierają spośród siebie przewodniczącego w głosowaniu tajnym. Jednakże w przypadku Regimina osoby, które oglądały transmisję na żywo pierwszej sesji zobaczyły na swoich ekranach nazwiska radnych oraz ich sposób głosowania. Może to oznaczać, że wybór przewodniczącego jest nieważny i powinien zostać dokonany ponownie. Nad sprawą będą musiały pochylić się służby prawne Wojewody Mazowieckiego, który nadzoruje zgodność z prawem uchwał podejmowanych przez rady gmin.

W przypadku stwierdzenia nielegalnego wyboru przewodniczącego kolejne uchwały podjęte przez radę też mogą być uznane za nieważne. Do sprawy będziemy wracać.

Tomasz Jurczak

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe