U kobiet o kobiecie w bardzo ważne stulecie

  • 30.11.2018, 11:09
  • Tomasz Jurczak
U kobiet o kobiecie w bardzo ważne stulecie
Wieczorem w dniu setnej rocznicy przyznania przez Odrodzoną Rzeczypospolitą praw wyborczych wszystkim naszym kobietom, w Miejskiej Bibliotece Publicznej ciechanowską publiczność (w zupełnej większości kobiecą) bardzo pozytywistycznie podjęły Panie – Pani Dyrektor MBP Alicja Wodzyńska (głównie nawiązująca do pamiętnego aktu przyznania praw kobietom i nie tylko) oraz moderatorka spotkania - Pani Małgorzata Grzelak (często dopytująca Główną Prelegentkę wraz ze swoimi pozytywistycznymi a propos), oraz Główna Prelegentka - Pani Joanna Kuciel-Frydryszak, która głównie mówiła o swej książce „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”, ale także na kuszenie Pani Moderatorki rozwijała myśli o napisanej przez siebie pozycji „Służące. Do wszystkiego”.

Raz jawił się mocny ludzki duch rozumu i humanistycznego instynktu przyzwoitości, a raz mroki przeszłości - wspomnienie tradycyjnej niewoli cywilizacyjnej kobiet i ludu wiejskiego, na tle rozpasania tradycyjnych beneficjentów feudalizmu i innych nieszczęść polskich, dotrwałych aż do niemal połowy XX wieku.

Piękne spotkanie z podtekstami bardziej zaawansowanymi niż tylko niezawoalowana wcale kwestia niesprawiedliwości społecznej w II Rzeczypospolitej.

Co nieco o spotkaniu w grudniowym wydaniu PULSU.

Więcej zdjęć na FB: Puls Ciechanowa

 

Tomasz Jurczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe