Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

  • 9.08.2018, 18:50
  • Tomasz Jurczak
Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Karol Podgórny
W pierwszą niedzielę sierpniową w Łopacinie nieopodal Gąsocina, zgromadzono się na miejscowym cmentarzu parafialnym przy grobie czterech Żołnierzy Armii Krajowej, zamordowanych przez nazistów w Gutkowie w sierpniu 1944 roku. Uroczystość połączoną z Mszą Świętą w łopackiej świątyni Parafii Św. Leonarda - celebrowaną przez ks. proboszcza kan. Ryszarda Berka, zorganizował Krzysztof Bieńkowski – kierownik ciechanowskiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, wraz z Zenonem Żebrowskim i innymi przedstawicielami rodzin pomordowanych Żołnierzy.

- W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości gromadzimy się na cmentarzu w Łopacinie. Tak wiele wiejskich cmentarzy skrywa prochy męczenników Ojczyzny. Nie inaczej jest w tym miejscu. Stoimy nad mogiłą Tadeusza Rzeszotarskiego - „Żuka”, Albina Krupińskiego - ,,Konara”, Piotra Żebrowskiego - ,,Dębskiego” i Zygmunta Żebrowskiego – mówił na wstępie wystąpienia Krzysztof Bieńkowski.

- Ziemia polska nazbyt naznaczona jest bliznami od brzemion ucisku okupantów ze wschodu i zachodu. Ziemia ojczysta cmentarza w Łopacinie stała się niemym sanktuarium wiecznego odpoczynku żołnierzy i cywilów, którzy przeciwstawili się w imieniu Narodu narzuconej i obcej dominacji wrogich nam potęg (…).
- Wielka jest Ojczyzna, która rodzi takich synów. Dumny jest Naród mający takich bohaterów. Niezwyciężone będzie młode pokolenie Polaków, które postawi tych bojowników wolności za wzór do naśladowania. Jakże ciężko umierać w wieku lat dwudziestu. Spojrzeć w oczy oprawców śmiało. Taki Wasz obraz Bohaterzy z Gutkowa, zachowamy w naszych sercach na zawsze – brzmiały słowa Krzysztofa Bieńkowskiego.
W trakcie uroczystości głos zabrał także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski. - Stajemy dzisiaj przed grobem naszych Bohaterów. Stajemy w dniu szczególnym w 74. rocznicę kiedy Warszawa płonęła, kiedy obywatele tego miasta przelewali krew za naszą najdroższą Ojczyznę. A dzisiaj Drodzy Państwo, niektórzy domagają się tego żebyśmy przepraszali za Polskę. Nie zamierzamy przepraszać za Polskę. My za Polskę możemy dziękować. Dziękować między innymi takim bohaterom, którzy tutaj spoczęli na tym cmentarzu. Dzięki tym wszystkim, kiedy możemy tutaj stanąć, pomodlić się przed ołtarzem, i podziękować za wolną Najjaśniejszą Rzeczypospolitą. Nie będziemy przepraszać bo Polska to dumny Naród, to dumny kraj, który walczył i przelewał krew właśnie za rzecz najważniejszą, za swoją wolność – wskazywał minister Romanowski.

Wśród wielu delegacji wieńce na grobie złożyli m.in. poseł Maciej Wąsik, minister Rafał Romanowski, kierownik PT KRUS w Ciechanowie – Mariola Kołakowska, oraz m.in. przedstawiciele służb mundurowych i Klubu „Gazety Polskiej”. Złożono też wieniec od Wojewody Mazowieckiego, a także w imieniu posłanki Anny Cicholskiej.

Relacja we wrześniowym wydaniu PULSU.

Tomasz Jurczak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu REGULAMIN. P'ART STUDIO PIOTR PSZCZÓŁKOWSKI z siedzibą w Ciechanowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe